Back To Top

  • O Savezu

    Savez radio-amatera Republike Srpske je osnovan 1993. godine kao izraz želje , volje i potrebe radio-amatera iz Republike Srpske da nastave svoje organizovano radio-amatersko djelovanje, nakon što je prestao da postoji dotadašnji Savez radio-amatera Bosne i Hercegovine (SRABiH). Savez radio-amatera Republike Srpske je pravni naslijednik rasformiranog Saveza radio-amatera Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske. Savez je upisan u registar kod Osnovnog suda u Trebinju, kao udruženje građana , u skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama Bosne i Hercegovine.

  • Ciljevi Saveza

    Savez radio-amatera Republike Srpske formiran je sa cilјem objedinjavanja aktivnosti svih amaterskih radio-klubova i samostalnih članova, radio-operatora, koji egzistiraju na teritoriji Republike Srpske, kao i predstavlјanje radio amatera Republike Srpske u okviru Međunarodne unije radio-amatera. ..

  • Zadaci Saveza

    Savez ima zadatke da : - Vršiti koordinaciju rada svih članova Saveza na teritoriji Republike Srpske. - Vršiti koordinaciju saradnje svih članova Saveza sa drugim organizacijama radio-amatera u BiH. - Vršiti koordinaciju saradnje članova Saveza s nacionalnim Savezima drugih zemalјa i članovima tih Saveza. - Zastupati interese radio-amatera Republike Srpske u širim asocijacijama, kao i organima i organizacijama na nivou Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. - Organizovati i koordinirati sve aktivnosti i poslove od interesa za radio-amatere Republike Srpske, za koje se ukaže potreba. - Razvijati saradnju sa srodnim organizacijama i organima na području istraživanja i eksperimentisanja u oblastima radio-tehnike, elektronike, telekomunikacija i informatike.

  • Unapređenje radio-amaterizma u RS

    U redovnim aktivnostima Saveza priorite imaju aktivnosti usmjerene na stavranje što boljih uslova za rad aktivnih klubova i reaktiviranje ugašenih klubova. Unazad nekoliko godina Savez je izdvojio preko 50.000 KM sredstava namjenjenih za pomoć klubovima (nabavka radio-stanica, agregata, mjerne opreme, antena, troškovi preregistracije klubova...).

  • Organizacija od posebnog javnog interesa

    Savez je odlukom Vlade Republike Srpske 2011. godine dobio status organizacije od posebnog javnog interesa za Republiku Srpsku.

Savez radio-amatera Republike Srpske

Amateur Radio Union Of Republic Of Srpska

Prijavljivanje

Registrovani korisnici imaju privilegije da vide određene dijelove sajta i ostavljaju komentare na članke i forumu. Članovi SRRS se nakon registracije trebaju javiti administratoru sajta da bi dobili privilegiju člana.

Molimo Vas da prilikom registracije za korisničko ime koristite pozivni znak, a ukoliko nemate pozivni znak i želite koristiti korisničko ime po svom izboru obavezni ste ostaviti vlastito ime i prezime u formi prilikom registracije. Ukoliko ovo ne bude ispoštovano takva registracija će biti brisana iz registra. HVALA!

Ko je "ON-LINE"

Ko je na mreži: 420 gostiju i jedan član

  • E77D

Poslednje registrovani

  • E73RB
  • E73NYX
  • E78DM
  • E73BJB
  • E77EH

Statistika sajta

Posetioci
200
Članci
446
Broj pregleda članaka
3299196

FORUM

SRRS mapa repetitora

srrsmaparpt2010 150
logo e73dpr


e73jhi logo 150
 
e73fde
 
BGJ Logo
 
Početkom jula u eteru se pojavio novi digitalni mod. Džo, K1JT i Stiv, K9AN su razvili novi digitalno mod koji su nazvali FT8 (Franke - Taylor dizajn, 8-FSK modulacija)
Novi mod je već uveliko zaživio među ljubiteljima digi modova,  prvenstveno je dizajniran za situacije kao što su multi-hop Es otvaranja, gdje signali mogu biti veoma slabi , kratki i brzo treba kompletirati QSO, a odličan je i za KT digi DX-iranje.

ft8 mode

FT8 ima sekvencu od 15 sekundi što je 4 puta kraće od JT65, JT9 i QRA64, a to znači i 4 puta brže kompletiranje QSO-a što ga čini pogodnim i  za konteste. FT8 ima  malo slabiju osjetljivost koja iznosi do -20dB , a  širina signala je 47Hz.  Ostale karakteristike možete pogledati u nastavku priloga.

Za sada FT8 je integrisan u najnovijoj verziji programa WSJT-X (link) i kako Džo, K1JT kaže mod je još uvijek u eksperimentalnoj fazi i u toku se otklanjanja nekih prospusta. Očekuje se da će ovaj mod uskoro biti verifikovan i priznat, a time i uvršten u novijim verzijama raznih loger i kontest programa. Preporuka je da novi mod koristi za radne frekvencije +3kHz u odnosu na JT65, mada se trenutno koriste frekvencije koje su -2kHz u odnosu na JT65 mod (3574, 7074, 10136, 14074, 18100, 21074, 24915, 28074, dok je na 6m radna frekvencija 50.313MHz)
 
Important characteristics of FT8:
– T/R sequence length: 15 s
– Message length: 75 bits + 12-bit CRC
– FEC code: LDPC(174,87)
– Modulation: 8-FSK, keying rate = tone spacing = 5.86 Hz
– Waveform: Continuous phase, constant envelope
– Occupied bandwidth: 47 Hz
– Synchronization: three 7×7 Costas arrays (start, middle, end of Tx)
– Transmission duration: 79*2048/12000 = 13.48 s
– Decoding threshold: -20 dB (perhaps -24 dB with AP decoding, TBD)
– Operational behavior: similar to HF usage of JT9, JT65
– Multi-decoder: finds and decodes all FT8 signals in passband
– Auto-sequencing after manual start of QSO
*Comparison with slow modes JT9, JT65, QRA64:* FT8 is a few dB less sensitive but allows completion of QSOs four times faster. Bandwidth is greater than JT9, but about 1/4 of JT65A and less than 1/2 QRA64.
*Comparison with fast modes JT9E-H:* FT8 is significantly more sensitive, has much smaller bandwidth, uses the vertical waterfall, and offers multi-decoding over the full displayed passband.
*Still to come, not yet implemented:* We plan to implement signal subtraction, two-pass decoding, and use of “a priori” (already known) information as it accumulates during a QSO.
 
Više detalja o ovom modu možete pronaći pretraživanjem "mode ft8" na Internetu.
 
Info: Zoran, E73S